Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jest prowadzony przez Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Zembrzycach pod adresem Zembrzyce 655.

Godziny otwarcia punktu:

  • W każdą środę  14.00 – 18.00,
  • W drugą i czwartą sobotę miesiąca 8.00 – 13.00

PSZOK przyjmuje wyłącznie odpady komunalne zgromadzone i dostarczone w sposób selektywny, wytworzone na terenie nieruchomości zamieszkałych i nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno – wypoczynkowe, z podziałem na:

  1. papier,
  2. metal,
  3. tworzywa sztuczne,
  4. odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
  5. szkło,
  6. bioodpady,
  7. odpady niebezpieczne,
  8. przeterminowane leki i chemikalia,
  9. odpady niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowanych produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek,
  10. zużyte baterie i akumulatory,
  11. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  12. meble i inne odpady wielkogabarytowe,
  13. zużyte opony z samochodów osobowych i motocykli,
  14. odpady budowlano rozbiórkowe: gruz (różnego rodzaju - ceramiczny, ceglany, betonowy),gips, cement, pozostałości tynkowe, stolarka drzwiowa i okienna, panele, płyty kartonowo- gipsowe, resztki tapet, kleje, farby, chemia budowlana, potłuczone kafelki, odpady z drewna ,pozostałości po instalacji PCV, styropian, tworzywa sztuczne.
  15. tekstylia i odzież. 

Adresy zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych, o których mowa w ustawie z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1895 oraz z 2020 r. poz. 150, 284 i 875), :

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „EMPOL” Sp. z o. o, oś. Rzeka 133, 34 – 451 Tylmanowa.

Adres punktu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na terenie Gminy Zembrzyce:

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jest prowadzony przez Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Zembrzycach pod adresem Zembrzyce 655.

Akcje zbierania odpadów wielkogabarytowych oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego przeprowadzane są cyklicznie raz do roku (wiosna) we wszystkich miejscowościach Gminy Zembrzyce; odpady te odbierane są bezpośrednio z nieruchomości zamieszkałych i nieruchomości letniskowych o terminach akcji mieszkańcy informowani są w sposób zwyczajowo przyjęty.

Adresy  punktów  zbierania odpadów folii, sznurka oraz opon, powstających w gospodarstwach rolnych lub zakładów przetwarzania takich odpadów, jeżeli na obszarze gminy są położone gospodarstwa rolne:
Przedsiębiorstwo Komunalne EKO Sp. z o. o., na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Choczni, ul. T. Kościuszki 304

Budowa Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów  

Zarządzenie Nr 151/2024 Wójta Gminy Zembrzyce z dnia 11 grudnia 2024 w sprawie: regulaminu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie Gminy Zembrzyce

Zarządzenie Nr 151/2024
Wójta Gminy Zembrzyce
z dnia 11 grudnia 2024
w sprawie: regulaminu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie Gminy Zembrzyce.

Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tj. Dz. U z 2024 r. poz. 1465 z późn. zm) oraz zgodnie z art. 3 ust.2 pkt 6 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminie (Dz. U. z 2024 r. poz.399.), zarządzam co następuje:

§ 1

  1. Przyjmuje się „Regulamin Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych” stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
  2. Regulamin, którym mowa w ust. 1, należy umieścić w widocznym i łatwo dostępnym miejscu na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

§ 2

Wykonanie Zarządzenia powierza się Kierownikowi Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Zembrzycach.

§ 3

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2025 r.

§ 4

Uchyla się Zarządzenie Nr 162/2022 Wójta Gminy Zembrzyce z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie: regulaminu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie Gminy Zembrzyce.

Wójt Gminy Zembrzyce
mgr Joanna Stypuła

Załącznik do Zarządzenia Nr 151/2024
Wójta Gminy Zembrzyce
z dnia 11 grudnia 2024 r.

REGULAMIN PUNKTU SELEKTYWNEJ ZBIORKI ODPADOW KOMUNALNYCH W ZEMBRZYCACH.
  1. Regulamin określa zasady funkcjonowania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zembrzycach, zwanego dalej „PSZOK”.
  2. Adres PSZOK – Zembrzyce 655 na terenie Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Zembrzycach.
  3. PSZOK czynny jest: w każdą środę od 14.00 do 18.00 oraz w drugą i czwartą sobotę w miesiącu od 8:00 do 13:00.
  4. PSZOK przyjmuje nieodpłatnie odpady komunalne wytworzone na terenie Gminy Zembrzyce, pochodzące wyłącznie z nieruchomości zamieszkałych i nieruchomości na których znajdują się domki letniskowe, lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno – wypoczynkowe od osób które złożyły deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
  5. Właściciel nieruchomości przy dostarczeniu odpadów okazuje kod kreskowy otrzymany w Urzędzie Gminy jednoznacznie identyfikujący właściciela odpadów komunalnych.
  6. Odpady dostarczane przez właścicieli nieruchomości przyjmowane są w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z wyjątkiem odpadów budowlano rozbiórkowych i opon. Odpady budowlano rozbiórkowe przyjmowane są nieodpłatnie w ilości do 1m3 od jednego gospodarstwa rocznie. Cena za oddanie ponadnormatywnej ilości odpadów budowlano rozbiórkowych za 1 m3 wynosi 500 zł brutto.
    Zużyte opony przyjmowane są nieodpłatnie w ilości do z8 szt. na rok z danego gospodarstwa domowego. Cena za oddanie ponadnormatywnej ilości opon wynosi 15 zł brutto za szt.
    Opłatę za ponadnormatywną ilość odpadów należy uiścić w kasie Urzędu Gminy lub na rachunek bankowy Urzędu nr 37 8128 0005 0000 0462 2000 0230. Po dokonaniu wpłaty i okazaniu dowodu wpłaty odpady zostaną przyjęte do PSZOK.
  7. PSZOK przyjmuje wyłącznie odpady komunalne zgromadzone i dostarczone w sposób selektywny, wytworzone na terenie nieruchomości zamieszkałych i nieruchomości na których znajdują się domki letniskowe, lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno – wypoczynkowe, z podziałem na:
    1) papier,
    2) metal,
    3) tworzywa sztuczne,
    4) odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
    5) szkło,
    6) bioodpady,
    7) odpady niebezpieczne,
    8) przeterminowane leki i chemikalia,
    9) odpady niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowanych produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek,
    10) zużyte baterie i akumulatory,
    11) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
    12) meble i inne odpady wielkogabarytowe,
    13) zużyte opony z samochodów osobowych i motocykli,
    14) odpady budowlano rozbiórkowe: gruz (różnego rodzaju - ceramiczny, ceglany, betonowy),gips, cement, pozostałości tynkowe, stolarka drzwiowa i okienna, panele, płyty kartonowo- gipsowe, resztki tapet, kleje, farby, chemia budowlana, potłuczone kafelki, odpady z drewna ,pozostałości po instalacji PCV, styropian, tworzywa sztuczne.
    15) tekstylia i odzież.
  8. Odpady budowlano rozbiórkowe powinny być posegregowane zgodnie z zasadami segregacji na drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady z gruzu.
  9. Chemikalia wymagające opakowania przyjmowane są w szczelnie zamkniętych pojemnikach, zawierających informacje o rodzaju odpadów.
  10. Odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowanych produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek przyjmowane są w sposób nienarażający zdrowia i życia ludzkiego.
  11. Pracownik obsługujący PSZOK odmówi przyjęcia odpadów w przypadku gdy:
    1) dostarczone zostaną inne odpady niż wymienione w pkt. 7 (np. zmieszane odpady komunalne)
    2) odpady pochodzą z działalności gospodarczej i rolniczej,
    3) odpady pochodzą od osoby która nie złożyła deklaracji i nie przedstawiła kodu kreskowego.
    4) materiałów zawierających azbest,
    5) zmieszanych odpadów budowlano rozbiórkowych,
    6) części samochodowych (tj. zderzaki, reflektory, szyby samochodowe, kokpit itp. ),
    7) odpadów nieoznaczonych, bez możliwości wiarygodnej identyfikacji (brak etykiet), dla których nie istnieje możliwość ustalenia składu chemicznego,
    8) odpadów w opakowaniach cieknących, uszkodzonych w stopniu powodującym wyciek substancji znajdujących się wewnątrz opakowania,
  12. W przypadku odmowy przyjęcia dostarczonych do PSZOK odpadów, pracownik PSZOK sporządza stosowną notatkę wraz z uzasadnieniem, a dostawca odpadów zobowiązany jest do ich natychmiastowego zabrania i zagospodarowania w sposób zgodny z przepisami prawa.
  13. Przyjęte do PSZOK odpady gromadzone są selektywnie w specjalnie do tego celu przeznaczonych, oznakowanych pojemnikach, bądź w wyznaczonych miejscach w sposób bezpieczny dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.
  14. Do rozładunku dostarczonych odpadów zobowiązany jest ich dostawca.
  15. Przyjęte do PSZOK odpady są ważone na certyfikowanej wadze.
  16. PSZOK w Zembrzycach prowadzi ewidencję przyjmowanych odpadów, zawierającą następujące dane:
    1) Adres nieruchomości z której pochodzą odpady,
    2) Rodzaj, masę i kod dostarczonych odpadów,
    3) Datę dostarczenia odpadów.
    4) Podpis dostawcy odpadów.
    5) Nr kodu kreskowego.
  17. PSZOK w Zembrzycach wydaje właścicielom nieruchomości worki do selektywnej zbiórki odpadów. Prowadzi również ewidencje wydawanych worków zawierającą następujące dane:
    1) Adres nieruchomości,
    2) Rodzaj odebranych worków,
    3) Datę odebrania worków,
    4) Podpis odbiorców worków.
  18. Zebrane odpady będą przekazywane do zagospodarowania podmiotom posiadającym wymagane prawem zezwolenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  19. Osoby przebywające na terenie PSZOK w Zembrzycach obowiązane są do:
    1) Przestrzegania zaleceń obsługi PSZOK w Zembrzycach, w szczególności w zakresie miejsca złożenia odpadów oraz sposobu poruszania się po terenie PSZOK,
    2) Zachowanie wymogów bezpieczeństwa, w szczególności nie używanie otwartego ognia,
    3) Stosowanie się do ogólnych zasad ruchu drogowego.
  20. Regulamin jest dostępny na terenie punktu PSZOK w Zembrzycach.