Mimo deszczowej pogody w sobotę 24 czerwca 2023 roku, podczas pierwszego dnia obchodów Dni Gminy Zembrzyce odbyło się święto muzyki – Podbabiogórski Festiwal Orkiestr Dętych. Na zembrzyckiej scenie pojawiły się orkiestry: Orkiestra Dęta OSP w Bystrej Podhalańskiej, Orkiestra Dęta OSP w Sidzinie, Orkiestra Dęta Rytm Zembrzyce, Babiogórska Orkiestra Dęta w Zawoi, 1. Stowarzyszenie Muzyczne Śleszowice oraz Miejska Orkiestra Dęta w Suchej Beskidzkiej. Każda z grup zaprezentowała różnorodny repertuar niejednokrotnie zachwycając widzów. Nie zabrakło również chwil wzruszenia. Orkiestra Dęta Rytm Zembrzyce zagrała ostatni koncert ze swoim kapelmistrzem Panem Kazimierzem Gromadą. Na jego ręce złożono podziękowania za wszystkie lata prowadzenia orkiestry i za zaangażowanie w jej rozwój, dzięki czemu koncerty zembrzyckich muzyków są wyjątkowe i zachwycają publiczność od wielu lat. Dla najmłodszych przygotowano słodki kącik oraz dmuchańce, a dla starszych strefę gastronomiczną. Po festiwalu był czas na dobrą zabawę razem z zespołem „Synthesis”.

W kolejnym dniu również przygotowano dla wszystkich mieszkańców liczne atrakcje, w tym dla najmłodszych. Na scenie prezentowały się dzieci i młodzież aktywnie działająca przy Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Zembrzycach. Były zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci. Na scenie wystąpili również zaproszeni przez nas goście, tancerze ze szkół tańca Step Up Academy i Studia Tańca Finezz oraz artyści z grupy teatralnej Street Art. Po południu zaprezentowała się wszystkim świetna grupa muzyczna Ale-Gro. Grupa bawiła wszystkich gości i słuchaczy fantastycznym repertuarem folkowym, jak również wielkimi przebojami polskimi i zagranicznymi. Dla dzieci przygotowano darmowe atrakcje: dmuchańce, malowanie twarzy, tatuaże brokatowe i spotkania postaciami z bajek. Nie zabrakło też łakoci z zembrzyckiego słodkiego kącika.

Oprócz muzycznych wrażeń towarzyszyły nam też sportowe emocje. W niedzielę 25 czerwca odbyły się turnieje piłkarskie na boisku sportowym LKS „Garbarz” Zembrzyce, w których prócz „Garbarza” Zembrzyce udział wzięli juniorzy i trampkarze z następujących drużyn: LKS „Strzelec” Budzów, ŁKS „Soła” Łęki, MKS „Halniak” Maków Podhalański, LKS „Naroże” Juszczyn oraz LKS „Halniak” Targanice. W kategorii trampkarzy zwycięzcą został „Strzelec” Budzów, natomiast w kategorii juniorów pierwsze miejsce przypadło „Garbarzowi” Zembrzyce.