Od nowego roku każdy przedsiębiorca będzie zobowiązany do posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dotychczas taki obowiązek mieli jedynie płatnicy składek rozliczających składki za więcej niż pięć osób.

Płatnicy składek, którzy nie posiadają profilu na PUE, zobowiązani są do założenia profilu do 30 grudnia 2022 r. Jeśli płatnik nie dopełni tego obowiązku, profil założy ZUS do 31 stycznia 2023 r. W takiej sytuacji przedsiębiorca będzie zobowiązany przekazać do Zakładu swój adres elektroniczny.

Profil na PUE można założyć samodzielnie w kilku prostych krokach: na stronie www.zus.pl i w nagłówku strony kliknij „Zarejestruj w PUE”, następnie wystarczy wybrać sposób rejestracji [Dla przedsiębiorców] i wskazać metodę rejestracji. Można zarejestrować się na portalu PUE bez wychodzenia z domu, za pomocą: konta w banku, profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Konto na PUE ZUS daje przedsiębiorcy wiele możliwości, pozwala nie tylko na przesyłanie elektronicznych dokumentów do ZUS, ale również odbieranie korespondencji z Zakładu.

Najlepiej założyć profil już teraz i bez pośpiechu zapoznać się z jego funkcjonalnością. Pracownicy ZUS pomogą w procesie rejestracji. Można skorzystać z e-wizyty w ZUS, czyli wideorozmowy z ekspertem, lub przyjść do ZUS osobiście.

Szczegółowe informacje dotyczące obowiązku posiadania PUE dostępne są na naszej stronie https://www.zus.pl/.

Jesteś płatnikiem składek? Założ konto ma PUE ZUS! Teraz to Twój obowiązek. Platforma Usług Elektronicznych (PUE) umożliwi Ci załatwienie Twoich spra w ZUS online - w dowolnym czasie i miejscu. Co zyskasz? Kontrolę nad stanem rozliczeń Twojej firmy z ZUS. Elektroniczne wnioski w Twoich sprawach. Szybką informację o e-ZLA Twoich pracowników. Jak założyć konto? Wejdź na stronę www.zus.pl i wybierz przycisk "Zarejestruj w PUE" lub odwiedź dowolną placówkę ZUS albo skorzystaj z e-wizyty w ZUS. Obowiązek założenia konta na PUE ZUS wynika ze zmian w prawie (art. 1 pkt 15 i art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 2021r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, Dziennik Ustaw pozycja 1621).