There is no translation available.

Uroczyste obchody Gminnego Dnia Strażaka w Śleszowicach (9 maja 2026 r.) zgromadziły licznie druhny i druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Zembrzyce, mieszkańców oraz zaproszonych gości. Był to wyjątkowy dzień pełen podziękowań, wzruszeń i wyrazów uznania dla strażackiej służby oraz zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji strażaków i ich rodzin odprawioną w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Śleszowicach. Następnie uczestnicy uroczystości wzięli udział w uroczystym przemarszu spod kościoła do budynku OSP Śleszowice przy muzycznym akompaniamencie 1. Stowarzyszenia Muzycznego w Śleszowicach.

Dalsza część obchodów odbyła się przed budynkiem OSP Śleszowice, gdzie miały miejsce oficjalne przemówienia oraz wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla strażaków oraz członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Podczas uroczystości Wójt Gminy Zembrzyce Joanna Stypuła skierowała do wszystkich zebranych następujące słowa:

Drodzy Strażacy, Druhny i Druhowie, Szanowni Goście, Drodzy Mieszkańcy,
Serdecznie witam Państwa na wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest Gminny Dzień Strażaka. Dzisiejsze spotkanie daje nam okazję, by wspólnie wyrazić szacunek i wdzięczność wszystkim, którzy każdego dnia stoją na straży naszego bezpieczeństwa. A dodatkowo docenić rolę, jaką pełnią nasze jednostki OSP w życiu gminy.
Straż pożarna to nie tylko wyjazdy do pożarów i akcji ratowniczych. To przede wszystkim gotowość do niesienia pomocy o każdej porze dnia i nocy, często z narażeniem własnego zdrowia i życia. To służba, która wymaga odwagi, poświęcenia, ale też ogromnego serca.
Dlatego dziś kieruję szczególne słowa podziękowania do wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Zembrzyce. Dziękuję za Waszą niezawodność, zaangażowanie w działania, ale także za obecność w życiu naszych lokalnych społeczności. Wyrażam wdzięczność za to, że zawsze można na Was liczyć – w każdej sytuacji, gdy potrzebna jest pomoc, wsparcie i szybka reakcja.
Dziękuję również Waszym rodzinom – to one na co dzień dzielą z Wami trud i niepokój związany z pełnioną służbą. Wasze wsparcie jest nieocenione.
Z całego serca dziękuję wszystkim druhnom i druhom za służbę, poświęcenie i gotowość do działania. Życzę Wam przede wszystkim bezpiecznych powrotów z każdej akcji, dużo zdrowia, satysfakcji z pełnionej misji oraz dalszego rozwoju Waszych jednostek.
Niech dzisiejszy dzień będzie dla nas wszystkich wyrazem wdzięczności i dumy z Waszej służby.
Dziękuję bardzo.

Pani Wójt złożyła również serdeczne życzenia i pozdrowienia wszystkim strażakom w imieniu Pani Danuty Kawy – Radnej Sejmiku Województwa Małopolskiego, dziękując za ich służbę i zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności.

Uroczystość wręczenia odznaczeń i wyróżnień poprowadzili: brygadier Łukasz Białończyk, Wójt Gminy Zembrzyce Joanna Stypuła, Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP druh Stanisław Marek oraz Prezes Zarządu Gminnego OSP Gminy Zembrzyce druh Stanisław Gaura. Podczas ceremonii uhonorowano druhów Ochotniczych Straży Pożarnych oraz członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych za ich wieloletnią służbę, zaangażowanie oraz działalność na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców gminy.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Małopolskiego z dnia 22 marca 2025 roku Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został druh Grzegorz Nieciąg.

Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, uchwałą Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Małopolskiego z dnia 17 kwietnia 2026 roku, odznaczony został druh Jarosław Porębski.

Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa uhonorowani zostali:

  • druh Michał Karcz,
  • druh Tomasz Kałat,
  • druh Eryk Salawa,
  • druh Bartłomiej Siwiec,
  • druhna Sabina Nieciąg.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Suchej Beskidzkiej z dnia 4 marca 2026 roku odznaką „Strażak Wzorowy” wyróżnieni zostali:

  • druhna Paulina Gancarczyk,
  • druh Mariusz Paczka,
  • druh Paweł Kot,
  • druh Mateusz Wróbel,
  • druh Łukasz Madej.

Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Zembrzycach wręczył także odznaki za wysługę lat, tak też wyróżnieni zostali:

  • za 25 lat służby:
    • druh Stanisław Pluta,
    • druh Grzegorz Nieciąg.
  • za 20 lat służby:
    • druh Wojciech Borys,
    • druh Andrzej Żurek.
  • za 10 lat służby:
    • druhna Patrycja Bojęś,
    • druh Łukasz Harańczyk,
    • druh Łukasz Gibas.

Odznaczeniami uhonorowano również druhów i druhny Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

  • Złotą odznakę MDP otrzymali:
    • Krystian Mikołajek,
    • Krzysztof Żurek,
    • Julia Marek.
  • Srebrną odznakę MDP otrzymali:
    • Kacper Baca,
    • Lorenz Mirocha,
    • Michał Stec,
    • Szymon Pyrek,
    • Zuzanna Piątek,
    • Aleksandra Piątek,
    • Anna Borys,
    • Antoni Kaźmierczak,
    • Antoni Kowal,
    • Urszula Zgudziak.
  • Brązową odznakę MDP otrzymali:
    • Helena Kaźmierczak,
    • Gabriela Żurek,
    • Hanna Tyl,
    • Antonina Madej,
    • Julia Szczygieł,
    • Barbara Madej,
    • Katarzyna Stec,
    • Zuzanna Marek,
    • Emilia Porębska,
    • Lena Rak,
    • Emilia Zemlik,
    • Nikola Baran.

Wszystkim odznaczonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy za codzienną gotowość do niesienia pomocy i działalność na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Zembrzyce. Obchody były pięknym wyrazem wdzięczności dla strażaków oraz okazją do integracji całego środowiska pożarniczego i lokalnego.

Serdeczne podziękowania kierujemy również do zaproszonych gości za obecność i udział w uroczystości. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia oraz wszystkim mieszkańcom za wspólne świętowanie i stworzenie wyjątkowej atmosfery tego dnia.

Zdjęcia: GCKiCz w Zembrzycach