10 marca 2026 r. w Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Zembrzycach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski, który zgromadził młodych miłośników poezji ze szkół z terenu Gminy Zembrzyce. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania talentu, wrażliwości oraz umiejętności interpretacji utworów literackich przez uczniów różnych klas szkoły podstawowej.
Każdy z uczestników przygotował wybrany wiersz, starając się oddać jego nastrój, emocje i znaczenie. Młodzi recytatorzy zaprezentowali się z ogromnym zaangażowaniem, a ich występy spotkały się z dużym uznaniem publiczności oraz jury w składzie: pani Maria Talaga, pani Ewa Mielczarek i pani Izabela Talaga. Wystąpienia dzieci pokazały, jak ważną rolę odgrywa rozwijanie wrażliwości na piękno języka i literatury już od najmłodszych lat.
Recytacja to nie tylko nauka pamięciowa tekstu, ale także sztuka interpretacji – umiejętność wyrażania emocji, pracy z głosem oraz budowania kontaktu z publicznością. Konkurs był dla uczniów doskonałą okazją do rozwijania tych umiejętności, a także do przełamywania tremy i zdobywania scenicznego doświadczenia.
W wydarzeniu uczestniczyła również Wójt Gminy Zembrzyce – Joanna Stypuła, która pogratulowała wszystkim młodym recytatorom odwagi i pięknych występów, podkreślając jednocześnie, jak ważne są inicjatywy, które wspierają pasje dzieci i młodzieży oraz rozwijają ich wrażliwości na słowo. Jej obecność była dla uczestników dużym wsparciem i wyróżnieniem.
Wyniki konkursu:
Kategoria klasy 0–II
- I miejsce – Wiktoria Korczak – Szkoła Podstawowa w Marcówce
- II miejsce – Oliwier Biel – Szkoła Podstawowa w Śleszowicach
- III miejsce – Ignacy Staszak – Zespół Szkół w Zembrzycach
Kategoria klasy III–V
- I miejsce – Jeremiasz Biel-Góralski – Szkoła Podstawowa w Śleszowicach
- II miejsce – Stefania Nowak – Zespół Szkół w Zembrzycach
- III miejsce – Franciszek Palarski – Zespół Szkół w Zembrzycach
Kategoria klasy VI–VIII
- I miejsce – Zofia Skrzypek – Szkoła Podstawowa w Marcówce
- II miejsce – Magdalena Fidelus – Zespół Szkół w Zembrzycach
- III miejsce – Wiktoria Sękacz – Szkoła Podstawowa w Śleszowicach
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu odwagi, talentu i wspaniałych występów. Każda prezentacja była wyjątkowa i pokazała, że młodzi mieszkańcy gminy chętnie sięgają po poezję i potrafią pięknie ją interpretować. Zwycięzcy będą reprezentować naszą gminę podczas etapu powiatowego konkursu w Budzowie – życzymy im powodzenia i kolejnych sukcesów.
Dziękujemy również nauczycielom i opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu oraz za wspieranie ich w rozwijaniu literackich pasji.
Źródło: GCKiCz w Zembrzycach



