Każde dziecko zasługuje na szczęśliwe i bezpieczne dzieciństwo dlatego Gmina Zembrzyce przystąpiła w tym roku do ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”.
Koordynatorem kampanii był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zembrzycach. W czasie trwania kampanii w gminie odbywały się różne inicjatywy edukacyjne, głównie w szkołach i świetlicach. W dniu 10 listopada, w czasie trwania „X Biegu Niepodległości w Zembrzycach” przeprowadzono akcję informacyjną zachęcającą do korzystania z materiałów edukacyjnych zamieszczonych na stronie kampanii: Ogólnopolska kampania Dzieciństwo bez Przemocy. W dniu 18.10.2024 r. przedstawiciele Zespołu Interdyscyplinarnego wzięli udział w konferencji pn. „Mamy moc pomagania – prawda czy fałsz?,” zorganizowaną przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.
19 listopada 2024r. w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec dzieci nasza gmina pokazała czerwone światło jako sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci. Wszyscy którym na sercu leży dobro dzieci zjednoczyli się we wspólnej akcji. O godz. 17:00 budynki znajdujące się w każdym sołectwie zostały podświetlone na czerwono, a były to::
- Urząd Gminy w Zembrzycach
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zembrzycach
- Zespół Szkół w Zembrzycach
- Szkoła Podstawowa w Marcówce
- Szkoła Podstawowa w Tarnawie Dolnej
- Szkoła Podstawowa w Śleszowicach
- Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Zembrzycach
- Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zembrzycach
- Świetlica środowiskowa w Zembrzycach
- Świetlica wiejska w Tarnawie Górnej
Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” koncentruje się na: uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowaniu idei uważnego rodzicielstwa, promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Inicjatorem akcji jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzecznik Praw Dziecka.
Według najnowszego badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę jedno na troje dzieci (32%) doświadczyło przemocy fizycznej lub (i) psychicznej ze strony bliskich dorosłych. 26% dzieci doświadczyło wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego, a 8% z kontaktem. Te dzieci często cierpią w samotności, bez nadziei na pomoc. Przemoc wobec nich pozostaje często niezauważona i towarzyszą jej obojętność i milczenie.
W walce z przemocą wobec dzieci kluczową rolę odrywamy My-dorośli. Każdy z nas może być świadkiem sytuacji krzywdzenia dziecka. Co zrobisz jak się dowiesz?
W okresie od 14 do 30 listopada w mediach obecna będzie kolejna kampania „„REAGUJ na przemoc wobec dzieci”. Jej głównym elementem jest mini serial „Nieobojętni”, który ma na celu zachęcenie dorosłych do reagowania w sytuacjach, gdy podejrzewają albo widzą, że dziecko jest krzywdzone.
Serial oraz konkretne informacje dotyczące sposobów reagowania na przemoc dostępne są na stronie REAGUJ.fdds.pl
Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom z terenu gminy za wsparcie kampanii.
Nie bądźmy obojętni. Razem mamy moc pomagania!
fot.: UG Zembrzyce, A.Grabski, sucha24.pl