There is no translation available.

Sprawozdanie Wójta Gminy Zembrzyce z działalności w okresie międzysesyjnym

Do najważniejszych działań podjętych przez Wójta Gminy Zembrzyce wraz z jednostkami organizacyjnymi w okresie od 29 kwietnia 2026 r. do 27 maja 2026 roku należą:

  1. Podpisano ze Skarbem Państwa - Wojewodą Małopolskim umowy dotacji:
    • na dofinansowanie zadania własnego pn. „Organizacja szkoleń, ćwiczeń i innych form edukacji z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej”, kwota pozyskanej dotacji: 3000 zł.
    • na dofinansowanie zadania własnego pn. „Tworzenie i utrzymywanie, na obszarze gminy, zasobów ochrony ludności oraz infrastruktury niezbędnej do realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej (zadania inwestycyjne)”, kwota pozyskanej dotacji: 66 280 zł.
    • na dofinansowanie zadania własnego pn. „Tworzenie i utrzymywanie, na obszarze gminy, zasobów ochrony ludności niezbędnych do realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej (zadania bieżące) ”, kwota pozyskanej dotacji: 31 720 zł.
  2. Gmina Zembrzyce podpisała umowę z Województwem Małopolskim na dofinansowanie szkoleń z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy dla strażaków ratowników w ramach działania „Małopolskie OSP 2026 - kursy i recertyfikacja KPP”. Wysokość uzyskanej dotacji to 6 400 zł.
  3. Po przeprowadzonym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego podpisano umowy na okres 2 lat dotyczące:
    • Ubezpieczenia majątku i odpowiedzialności cywilnej Gminy Zembrzyce
    • Ubezpieczenia pojazdów mechanicznych Gminy Zembrzyce
    • Ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków członków Ochotniczych Straży Pożarnych i członków organu wykonawczego jednostek pomocniczych Gminy Zembrzyce.
  4. Wykonano remont drogi gminnej Zarębki nad Skawcami w miejscowości Zembrzyce, koszt remontu 66 522,66 zł.
  5. Wykonany został remont odwodnienia przy drodze gminnej „Drabiki” w Tarnawie Dolnej za kwotę 12 917,95 zł.
  6. Wykonano remont odwodnienia przy drodze gminnej „Pod Zapadle” w Tarnawie Dolnej za kwotę 12 794,12 zł.
  7. Wykonane zostały roboty budowlane polegające na utwardzeniu działek gminnych w ramach rozbudowy istniejącego układu komunikacji wewnętrznej, działki gminne nr ewid.: 457/1, 456/5, 456/8, 4681, 461/12 w Zembrzycach /łącznik drogowy od urzędu do drogi Kobyłeckiego/ za kwotę 87 201,16 zł.
  8. Podpisano umowę na zagospodarowanie zieleni wokół budynku żłobka w Zembrzycach na kwotę 35 521,20 złotych.
  9. Zlecono budowę sieci elektrycznej zasilającej urządzenia koszące na boisku LKS Garbarz Zembrzyce, na działkach o nr ewid. 463, 465 w Zembrzycach, za kwotę 10 086 zł.
  10. Pozyskano pomoc finansową z budżetu Województwa Małopolskiego na realizację w 2026 roku zadania pn. „Przebudowa ogólnodostępnego boiska sportowego wraz z budową ogrodzenia (powyżej 2,2 m) w formie piłkochwytu zlokalizowanego na działce o numerze ewidencyjnym 5538 miejscowości Tarnawa Dolna” w ramach MIRS w wysokości 209 200 zł.
  11. Zorganizowana została trzecia edycja wydarzenia pn. „Dzień Ziemi w Gminie Zembrzyce” która została uświetniona występami dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Zembrzycach. Promując działania proekologiczne i troskę o środowisko podczas imprezy rozdano mieszkańcom 1000 sadzonek drzew i krzewów owocowych. Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki wsparciu Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021–2027, w ramach projektu dotyczącego wdrażania Programu Ochrony Powietrza. Ważnym elementem imprezy było rozstrzygnięcie ekologicznego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży.
  12. Po podpisaniu umowy z Powiatem Suskim przekazana została dotacja w wysokości 21 968 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej zadania inwestycyjnego pn.  „Rozwój opieki długoterminowej w powiecie suskim poprzez modernizację i rozbudowę Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Makowie Podhalańskim funkcjonującego w strukturach ZOZ Sucha Beskidzka”.
  13. Podpisano porozumienie w sprawie przekazania środków na Fundusz Wsparcia Policji w wysokości 5 000 zł.
  14. Gmina Zembrzyce pozyskała dofinansowanie na realizację dwóch projektów w ramach Programu Priorytetowego „Edukacja Ekologiczna”, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Wsparcie finansowe zostało przyznane na utworzenie nowoczesnych ekopracowni w dwóch placówkach edukacyjnych na terenie gminy:
    • „Ekopracownia przyszłości w Zembrzycach – badamy, doświadczamy, chronimy” koszt całkowity: 62 500,00 zł, przyznana dotacja: 31 829,00 zł
    • „Ekopracownia w Tarnawie Dolnej”, koszt całkowity: 62 500,00 zł, przyznana dotacja: 50 000,00 zł.
      Realizacja projektów pozwoli stworzyć nowoczesne przestrzenie edukacyjne, które będą wspierać rozwój wiedzy ekologicznej uczniów poprzez praktyczne  doświadczenia, obserwacje oraz działania na rzecz ochrony środowiska.
  15. Ponadto jako Wójt Gminy Zembrzyce uczestniczyłam między innymi w:
    • Niebieskich Igrzyskach w Szkole Podstawowej w Marcówce;
    • wręczeniu nagród w Powiatowym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, na którym uczniowie Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej zdobyli pierwsze miejsca w obu kategoriach wiekowych;
    • rozstrzygnięciu ekologicznego konkursu plastycznego organizowanego w ramach wydarzenia „Dzień Ziemi z Gminą Zembrzyce”;
    • spotkaniu z p. Katarzyną Węgrzyn-Madeja - Dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie ws. VeloSkawa, w którym brali udział również: Danuta Kawa – Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz p. Stanisław Lichosyt – Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka;
    • spotkaniu partnerskim w słowackiej miejscowości Beňadovo z Gospodarzem wydarzenia Wójtem Obec Beňadovo p. Jaroslav Pepucha i przedstawicielami tamtejszego samorządu, w ramach realizacji projektu „Smaki bez granic – polsko-słowacka podróż kulinarna", który otrzymał dofinansowanie z Programu Interreg Polska–Słowacja 2021–2027;
    • spotkaniu z p. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Śleszowicach ws. omówienia spraw bieżących;
    • spotkaniu z p. Magdaleną Doniec – kierownikiem zespołu ds. Zarządzania RLKS celem omówienia współpracy przy projektach realizowanych z LGD „Podbabiogórze”;
    • wydarzeniu Dzień Ziemi z Gminą Zembrzyce, które zostało zorganizowane po raz trzeci w ramach projektu „Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Zembrzyce”, współfinansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021–2027 i stało się nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale także do promowania postaw proekologicznych i budowania świadomości ekologicznej między innymi rozdanie mieszkańcom gminy kolejnych 1000 sadzonek drzew i krzewów owocowych;
    • uroczystych obchodach Gminnego Dnia Strażaka w Śleszowicach, które były pięknym wyrazem wdzięczności dla strażaków poprzez wręczenie odznaczeń i wyróżnień zasłużonym druhom i członkom Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz okazją do integracji całego środowiska pożarniczego i lokalnego;
    • Konferencji organizowanej przez Wyższą Szkołę Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej z udziałem Starosty Suskiego p. Józefa Bałosa oraz Kanclerz WSTiE p. Marii Grzechynki;
    • uroczystej Gali „Rozwiń swoją Gminę”, której organizatorem był Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, gdzie Gmina Zembrzyce miała okazję zaprezentować stoisko promocyjne z regionalnym rękodziełem, lokalnymi produktami oraz materiałami promującymi naszą gminę przygotowane przez przedstawicielki Koła Gospodyń „Mioduszyna” wraz z p. Wiolettą Nowak - Dyrektor GCKiCz w Zembrzycach, co było doskonałą okazją by zaprezentować gminę;
    • Zebraniu Członków Rady Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Podbabiogórze”;
    • Jubileuszu 120-lecia Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej;
    • Spotkaniu z Wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego p. Witoldem Kozłowskim w Agendzie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Suchej Beskidzkiej ws. omówienia spraw bieżących;
    • Walnym Zebraniu członków Stowarzyszenia „Region Beskidy” w Bystrej;
    • Posiedzeniu Kapituły Wyróżnienia „Zasłużony dla Gminy Zembrzyce”;
    • Małopolskim Dniu Dziecka w Gminie Zembrzyce, organizowanym w ramach projektu realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął p. Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego;
    • Dniu Rodziny w Szkole Podstawowej w Śleszowicach;
    • ponadto codziennie spotykam się z Mieszkańcami gminy Zembrzyce.

Wójt Gminy Zembrzyce
mgr Joanna Stypuła