Sprawozdanie Wójta Gminy Zembrzyce z działalności w okresie międzysesyjnym
Do najważniejszych działań podjętych przez Wójta Gminy Zembrzyce wraz z jednostkami organizacyjnymi w okresie od 29 kwietnia 2026 r. do 27 maja 2026 roku należą:
- Podpisano ze Skarbem Państwa - Wojewodą Małopolskim umowy dotacji:
- na dofinansowanie zadania własnego pn. „Organizacja szkoleń, ćwiczeń i innych form edukacji z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej”, kwota pozyskanej dotacji: 3000 zł.
- na dofinansowanie zadania własnego pn. „Tworzenie i utrzymywanie, na obszarze gminy, zasobów ochrony ludności oraz infrastruktury niezbędnej do realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej (zadania inwestycyjne)”, kwota pozyskanej dotacji: 66 280 zł.
- na dofinansowanie zadania własnego pn. „Tworzenie i utrzymywanie, na obszarze gminy, zasobów ochrony ludności niezbędnych do realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej (zadania bieżące) ”, kwota pozyskanej dotacji: 31 720 zł.
- Gmina Zembrzyce podpisała umowę z Województwem Małopolskim na dofinansowanie szkoleń z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy dla strażaków ratowników w ramach działania „Małopolskie OSP 2026 - kursy i recertyfikacja KPP”. Wysokość uzyskanej dotacji to 6 400 zł.
- Po przeprowadzonym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego podpisano umowy na okres 2 lat dotyczące:
- Ubezpieczenia majątku i odpowiedzialności cywilnej Gminy Zembrzyce
- Ubezpieczenia pojazdów mechanicznych Gminy Zembrzyce
- Ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków członków Ochotniczych Straży Pożarnych i członków organu wykonawczego jednostek pomocniczych Gminy Zembrzyce.
- Wykonano remont drogi gminnej Zarębki nad Skawcami w miejscowości Zembrzyce, koszt remontu 66 522,66 zł.
- Wykonany został remont odwodnienia przy drodze gminnej „Drabiki” w Tarnawie Dolnej za kwotę 12 917,95 zł.
- Wykonano remont odwodnienia przy drodze gminnej „Pod Zapadle” w Tarnawie Dolnej za kwotę 12 794,12 zł.
- Wykonane zostały roboty budowlane polegające na utwardzeniu działek gminnych w ramach rozbudowy istniejącego układu komunikacji wewnętrznej, działki gminne nr ewid.: 457/1, 456/5, 456/8, 4681, 461/12 w Zembrzycach /łącznik drogowy od urzędu do drogi Kobyłeckiego/ za kwotę 87 201,16 zł.
- Podpisano umowę na zagospodarowanie zieleni wokół budynku żłobka w Zembrzycach na kwotę 35 521,20 złotych.
- Zlecono budowę sieci elektrycznej zasilającej urządzenia koszące na boisku LKS Garbarz Zembrzyce, na działkach o nr ewid. 463, 465 w Zembrzycach, za kwotę 10 086 zł.
- Pozyskano pomoc finansową z budżetu Województwa Małopolskiego na realizację w 2026 roku zadania pn. „Przebudowa ogólnodostępnego boiska sportowego wraz z budową ogrodzenia (powyżej 2,2 m) w formie piłkochwytu zlokalizowanego na działce o numerze ewidencyjnym 5538 miejscowości Tarnawa Dolna” w ramach MIRS w wysokości 209 200 zł.
- Zorganizowana została trzecia edycja wydarzenia pn. „Dzień Ziemi w Gminie Zembrzyce” która została uświetniona występami dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Zembrzycach. Promując działania proekologiczne i troskę o środowisko podczas imprezy rozdano mieszkańcom 1000 sadzonek drzew i krzewów owocowych. Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki wsparciu Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021–2027, w ramach projektu dotyczącego wdrażania Programu Ochrony Powietrza. Ważnym elementem imprezy było rozstrzygnięcie ekologicznego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży.
- Po podpisaniu umowy z Powiatem Suskim przekazana została dotacja w wysokości 21 968 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej zadania inwestycyjnego pn. „Rozwój opieki długoterminowej w powiecie suskim poprzez modernizację i rozbudowę Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Makowie Podhalańskim funkcjonującego w strukturach ZOZ Sucha Beskidzka”.
- Podpisano porozumienie w sprawie przekazania środków na Fundusz Wsparcia Policji w wysokości 5 000 zł.
- Gmina Zembrzyce pozyskała dofinansowanie na realizację dwóch projektów w ramach Programu Priorytetowego „Edukacja Ekologiczna”, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Wsparcie finansowe zostało przyznane na utworzenie nowoczesnych ekopracowni w dwóch placówkach edukacyjnych na terenie gminy:
- „Ekopracownia przyszłości w Zembrzycach – badamy, doświadczamy, chronimy” koszt całkowity: 62 500,00 zł, przyznana dotacja: 31 829,00 zł
- „Ekopracownia w Tarnawie Dolnej”, koszt całkowity: 62 500,00 zł, przyznana dotacja: 50 000,00 zł.
Realizacja projektów pozwoli stworzyć nowoczesne przestrzenie edukacyjne, które będą wspierać rozwój wiedzy ekologicznej uczniów poprzez praktyczne doświadczenia, obserwacje oraz działania na rzecz ochrony środowiska.
- Ponadto jako Wójt Gminy Zembrzyce uczestniczyłam między innymi w:
- Niebieskich Igrzyskach w Szkole Podstawowej w Marcówce;
- wręczeniu nagród w Powiatowym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, na którym uczniowie Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej zdobyli pierwsze miejsca w obu kategoriach wiekowych;
- rozstrzygnięciu ekologicznego konkursu plastycznego organizowanego w ramach wydarzenia „Dzień Ziemi z Gminą Zembrzyce”;
- spotkaniu z p. Katarzyną Węgrzyn-Madeja - Dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie ws. VeloSkawa, w którym brali udział również: Danuta Kawa – Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz p. Stanisław Lichosyt – Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka;
- spotkaniu partnerskim w słowackiej miejscowości Beňadovo z Gospodarzem wydarzenia Wójtem Obec Beňadovo p. Jaroslav Pepucha i przedstawicielami tamtejszego samorządu, w ramach realizacji projektu „Smaki bez granic – polsko-słowacka podróż kulinarna", który otrzymał dofinansowanie z Programu Interreg Polska–Słowacja 2021–2027;
- spotkaniu z p. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Śleszowicach ws. omówienia spraw bieżących;
- spotkaniu z p. Magdaleną Doniec – kierownikiem zespołu ds. Zarządzania RLKS celem omówienia współpracy przy projektach realizowanych z LGD „Podbabiogórze”;
- wydarzeniu Dzień Ziemi z Gminą Zembrzyce, które zostało zorganizowane po raz trzeci w ramach projektu „Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Zembrzyce”, współfinansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021–2027 i stało się nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale także do promowania postaw proekologicznych i budowania świadomości ekologicznej między innymi rozdanie mieszkańcom gminy kolejnych 1000 sadzonek drzew i krzewów owocowych;
- uroczystych obchodach Gminnego Dnia Strażaka w Śleszowicach, które były pięknym wyrazem wdzięczności dla strażaków poprzez wręczenie odznaczeń i wyróżnień zasłużonym druhom i członkom Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz okazją do integracji całego środowiska pożarniczego i lokalnego;
- Konferencji organizowanej przez Wyższą Szkołę Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej z udziałem Starosty Suskiego p. Józefa Bałosa oraz Kanclerz WSTiE p. Marii Grzechynki;
- uroczystej Gali „Rozwiń swoją Gminę”, której organizatorem był Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, gdzie Gmina Zembrzyce miała okazję zaprezentować stoisko promocyjne z regionalnym rękodziełem, lokalnymi produktami oraz materiałami promującymi naszą gminę przygotowane przez przedstawicielki Koła Gospodyń „Mioduszyna” wraz z p. Wiolettą Nowak - Dyrektor GCKiCz w Zembrzycach, co było doskonałą okazją by zaprezentować gminę;
- Zebraniu Członków Rady Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Podbabiogórze”;
- Jubileuszu 120-lecia Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej;
- Spotkaniu z Wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego p. Witoldem Kozłowskim w Agendzie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Suchej Beskidzkiej ws. omówienia spraw bieżących;
- Walnym Zebraniu członków Stowarzyszenia „Region Beskidy” w Bystrej;
- Posiedzeniu Kapituły Wyróżnienia „Zasłużony dla Gminy Zembrzyce”;
- Małopolskim Dniu Dziecka w Gminie Zembrzyce, organizowanym w ramach projektu realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął p. Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego;
- Dniu Rodziny w Szkole Podstawowej w Śleszowicach;
- ponadto codziennie spotykam się z Mieszkańcami gminy Zembrzyce.
Wójt Gminy Zembrzyce
mgr Joanna Stypuła

