There is no translation available.

W związku z ubiegłorocznym sukcesem uczniów z Tarnawy Dolnej i zdobyciu mistrzostwa Polski w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Tarnawie Dolnej została wybrana jako gospodarz jubileuszowego 45 finału tegoż turnieju, nad którym patronat honorowy objął wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Finał odbył się w dniach 17-18 czerwca a jego głównym organizatorem była dyrektor Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej - Ewa Dębińska. Najważniejszym celem tych zawodów jest propagowanie bezpieczeństwa na drogach oraz edukacja młodych kierowców. Dzięki takim inicjatywom zwiększa się świadomość dzieci i dorosłych w zakresie przepisów ruchu drogowego a w rezultacie zmniejsza liczba wypadków drogowych.

Na finał do Tarnawy przyjechało 16 drużyn reprezentujących każde województwo oraz drużyna naszej szkoły. Wśród uczestników byli najlepsi z najlepszych, którzy mieli za zadanie potwierdzić swoją wiedzę oraz umiejętności w zakresie bezpieczeństwa na drogach, sprawnego poruszania się na rowerze oraz udzielania pierwszej pomocy. Każda drużyna liczyła 4 uczniów: dwie dziewczynki i dwóch chłopców. Z dziećmi przyjechali oczywiście ich opiekunowie.

Pierwszego dnia wszyscy z ogromnym entuzjazmem i gotowością do rywalizacji mieli okazję zapoznać się z układem miasteczka rowerowego, które na czas trwania finału zostało rozłożone na boisku szkolnym. Wieczorem nastąpiło uroczyste otwarcie finału turnieju, które prowadziła Dyrektor Ewa Dębińska wraz z Wójtem Gminy Zembrzyce - Joanną Stypułą. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Stanisław Barnaś - pełnomocnik Wojewody Małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara, nadkomisarz Janusz Kozłowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji – sędzia główny zawodów, Beata Staciwa – starszy specjalista w Wydziale nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, wiceprezes Polskiego Związku Motorowego Bartosz Bieliński, Zbigniew Kogut – członek Krajowego Komitetu Organizacyjnego Turniejów BRD, Paweł Patalita – członek Okręgowej Komisji BRD Polskiego Związku Motorowego, Artur Pasek – pierwszy wicekurator oświaty Kuratorium Oświaty w Krakowie, starosta powiatu suskiego Józef Bałos, przewodniczący rady powiatu suskiego Jan Banaś, Gabriela Korbel i Piotr Surzyn – członkowie zarządu powiatu suskiego, Daniel Chlebda - komendant powiatowy policji, Grzegorz Sikora – naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego, Tadeusz Gacek – Przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów oddział w Suchej Beskidzkiej, burmistrz Jordanowa Andrzej Malczewski, burmistrz Makowa Podhalańskiego Michał Surmiak, wójt gminy Zawoja Michał Łukasik, dyrektorzy szkół, radni i pracownicy gminy Zembrzyce.

Po oficjalnym otwarciu i odprawie, zawodnicy zostali podzieleni na grupy i rozpoczął się test wiedzy z przepisów ruchu drogowego. Atmosfera była niesamowita i pełna emocji. Wszyscy zawodnicy dali z siebie wszystko, aby zdobyć jak największą liczbę punktów. Test składał się z 25 pytań ogólnych oraz 10 dotyczących zachowania na skrzyżowaniach.

Drugiego dnia przyszedł czas na część praktyczną turnieju. Na uczestników czekały trzy zadania: przejazd na specjalnym miasteczku ze znakami, skrzyżowaniami, przejściami dla pieszych a nawet rondem, tor przeszkód na sali gimnastycznej oraz udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym. Zmagania były niezwykle wymagające, zwłaszcza ze względu na wysokie temperatury, które panowały tego dnia. Sędziowie zawodów czuwali nad poprawnością wykonywanych zadań i przyznawali punkty na podstawie których zostały wyłonione najlepsze drużyny.

Wszystkie zespoły wykazały się ogromnym zaangażowaniem i umiejętnościami. Poziom był bardzo wysoki, walka zacięta a emocje sięgały zenitu. Ostatecznie, po zakończeniu wszystkich konkurencji, ogłoszono zwycięzcę, którym została drużyna reprezentująca województwo kujawsko pomorskie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego „Mała Szkoła” w Szopie. Drugie miejsce zdobyli uczniowie reprezentujący województwo opolskie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kędzierzynie-Koźlu a trzecie reprezentanci województwa warmińsko-mazurskiego ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Nidzicy. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tarnawie Dolnej ostatecznie zakończyli zawody na trzynastym miejscu ale zarówno opiekunowie jak i uczniowie deklarują, że nie jest to trzynastka pechowa i już zapowiadają przygotowania do zmagań w przyszłorocznych zawodach.

Na zakończenie finału po krótkiej części artystycznej odbyło się uroczyste rozdanie nagród. Wszyscy uczestnicy zawodów, bez względu na zdobyte miejsce otrzymali nagrody, dyplomy i pamiątkowe medale dzięki hojności sponsorów, a byli to: Gmina Zembrzyce, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, Urząd Miasta Sucha Beskidzka, Ośrodek Szkolenia Kierowców Michał Cygan, Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy Policjantów w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Suchej Beskidzkiej, Tokfrez – właściciel marki Bear, Ewa Bachula, Firma Catkop, Fastmed, Księgarnia Tuliszków, Ośrodek Szkolenia Kierowców Stanisław Wadowski.