W 2024 roku obchodzimy wyjątkowy jubileusz – 70-lecie Babiogórskiego Parku Narodowego. By uczcić tę rocznicę, wraz z pracownikami Parku, Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich przygotowało „Kalendarz Babiogórski” na rok 2025 poświęcony ochronie przyrody i działalności tej zasłużonej dla regionu instytucji.
Mająca formę książkową publikacja oprócz kalendarza opatrzonego zdjęciami flory i fauny oraz z zaznaczonymi datami związanymi z wydarzeniami i osobistościami z terenów gmin babiogórskich, zawiera krótkie zarysy Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich oraz Babiogórskiego Parku Narodowego, a także artykuły napisane przez pracowników Parku. Blok tekstów rozpoczynają dyrektor Parku, Tomasz Pasierbek, który opisał szatę roślinną Babiej Góry oraz Paweł Hotała, który scharakteryzował babiogórskie bezkręgowce, ptaki, ssaki, gady, płazy i ryby. Dwa kolejne artykuły, autorstwa Tomasza Lamorskiego i Dariusza Chochóła, dotyczą historii ochrony przyrody na Babiej Górze. Magdalena Kukla-Lelito i Przemysław Lelito w swoim tekście konkludują, że „przyroda nieożywiona wcale nie jest taka martwa, jak się wydaje”. W dalszej części Janusz Fujak omawia proces inwentaryzacji zasobów przyrodniczych i monitoring drzewostanów. W kalendarzu znajduje się również tekst Katarzyny Fujak, zwracający uwagę na budzenie i utrwalanie świadomości ekologicznej zarówno wśród włodarzy miast i wsi, ale również mieszkańców i turystów odwiedzjących Park. Ostatnim artykułem jest tekst Anny Arcikiewicz, która poruszyła szereg problemów związanych z infrastrukturą turystyczną.
Trzecią część stanowi uaktualniony teleinformator babiogórski. Aktualizacji dokonano na podstawie informacji otrzymanych z gmin i będących w posiadaniu Stowarzyszenia.
Kalendarz w cenie 38zł za egzemplarz można zakupić w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w Suchej Beskidzkiej: ul. Mickiewicza 19, II piętro, pokój nr 47 (budynek Urzędu Miejskiego), Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej przy ul. Zamkowej 1 lub w sklepie internetowym na stronie: www.sgb.org.pl.