Joanna Stypuła - Wójt Gminy Zembrzyce zaprasza właścicieli ogrodów przydomowych do uczestnictwa w XXI Powiatowym Konkursie „Najpiękniejszy EKO Ogród Przydomowy 2026”.

Celem konkursu jest poprawa estetyki ogrodów, a także popularyzacja proekologicznych rozwiązań w gospodarstwach domowych. Inicjatywa wspiera przede wszystkim racjonalne gospodarowanie odpadami i wodą, retencję wód opadowych, zwiększanie bioróżnorodności oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.

W ramach konkursu promowane są budynki mieszkalne spełniające wymagania obowiązującej na terenie województwa małopolskiego uchwały antysmogowej oraz działania ograniczające emisję zanieczyszczeń do powietrza.

Konkurs służy kształtowaniu postaw proklimatycznych, podnoszeniu świadomości mieszkańców w zakresie ochrony powietrza i klimatu, a także popularyzacji Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii, Powiatowego Programu Ochrony Środowiska oraz Powiatowego Planu dla Klimatu i Energii.

W etapie gminnym konkursu mogą brać udział właściciele ogrodów przydomowych położonych na terenie Gminy Zembrzyce. Konkurs promuje ogrody przydomowe tworzone i utrzymywane w sposób ekologiczny przez właściciela, domowników.

Zgłoszenia do etapu gminnego przyjmowane są do 1 czerwca 2026 roku w Urzędzie Gminy Zembrzyce. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu.

Oceny przedmiotu konkursu dokona Komisja Konkursowa na podstawie przeprowadzonych oględzin w terenie (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu).

Poniżej załączony został regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy.

Serdecznie zachęcamy mieszkańców gminy do udziału w konkursie.

pdfRegulamin XXI Powiatowego Konkursu "Najpiękniejszy EKO Ogród Przydomowy 2026"1.77 MB

docxFormularz zgłoszeniowy13.95 KB

konkurs najpiekniejszy ogrod