SPEKTAKL ”ZMIERZAĆ DO ŚWIĘTOŚCI PEŁNYM BIEGIEM…”

”ZMIERZAĆ DO ŚWIĘTOŚCI PEŁNYM BIEGIEM…” – SPEKTAKL MUZYCZNY W ZEMBRZYCKIEJ PARAFII Z OKAZJI 100- LECIA NIEPODLEGŁOŚCI I NIE TYLKO…

     Skąd bierze się świętość? W jaki sposób Bóg wykorzystuje znaki czasu, bu ukształtować ludzi świętych, w tym świętych patriotów?

     Pytania te wybrzmiewają szczególnie, gdy myśli się o wolności odzyskanej przez Polskę 100 lat temu. Ta wyjątkowa rocznica zobowiązuje nas – Polaków do pamięci szczególnej, do naśladowania tych, którzy niepodległość wywalczyli, którzy ją wymodlili i dla niej się poświęcili. Cała rzesza polityków, doradców, żołnierzy, ale i ludzi świętych i błogosławionych stała się fundamentem upragnionej wolności. Uczniowie Zespołu Szkół w Zembrzycach – grupa teatralna „Bez koturn”, której członkowie działają już 4 lata pod opieką pani Barbary Cyganik, 24 listopada 2018r. o godz. 1900 w Kościele Parafialnym przypomniała o tych, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

     W spektaklu muzycznym „Św. Maksymilian Maria Kolbe, a Ojczyzna” zaprezentowano postać, która kojarzona jest raczej z II wojną światową, a jednak bardzo związaną poprzez swą działalność, z wydarzeniami sprzed i po 1918 roku. Treści spektaklu nie pominęły i innych świętych oraz błogosławionych zasłużonych dla Ojczyzny, jednakże to św. Maksymilian Kolbe, właśnie poprzez swą niezwykłą pracę apostolską i poświęcenie aż do „starcia na proch” zapisał się na kartach historii jako ten, który walczył o wolną Polskę „pod płaszczem Maryi”. Maryjność tego świętego, wydawanie „Rycerza Niepokalanej” w bardzo trudnych dla naszej Ojczyzny czasach, zmieniała oblicze naszego narodu. Aktorzy, którzy wcielili się w poszczególne role, a więc: Chrapek Amelia, Gierat Gabiela, Gierat Kacper, Koralik Domini, Kubielas Zofia, Lubaś Piotr, Oleksy Patryk, Talaga Emilia, Wciślak Julia, profesjonalnie zaprezentowali wybrane sceny z życia Świętego.

     Przygotowana po mistrzowsku przez panią Barbarę Cyganik oprawa muzyczna wprowadziła widownię w nastrój religijno – patriotyczny. Prezentowane pieśni, wykonane przez koło Gospodyń Wiejskich „Mioduszyna” jak młodzież szkolną – są dowodem na to, iż międzypokoleniowa więź może być szczególna i trwała. Wyjątkowość pieśni dopełniło operowe wykonanie utworu „Czarna sukienka” przez gościnnie występującą – Katarzynę Cyganik.

    Spektakl przygotowali nauczyciele Zespołu Szkół w Zembrzycach:
- reżyseria – Barbara Cyganik, Agnieszka Talaga
- scenariusz – Agnieszka Talaga
- przygotowanie muzyczne – Barbara Cyganik

Spektakl nie byłby możliwy do zrealizowania bez pomocy wspierających jego organizację nauczycieli:
- dekoracja – Magdalena Żmudka
- plakaty, zaproszenia – Monika Jach
- nagłośnienie – Edward Stopa

Dużego wsparcia w przygotowaniu przedstawienia udzielili Księża z tutejszej Parafii oraz siostry Zakonne. Wszystkie działania wspierała pani Dyrektor Zespołu Szkół w Zembrzycach – Elżbieta Fidelus. Spektakl na życzenie mieszkańców Zembrzyc został powtórzony w niedzielę – 2 grudnia 2018r.

Agnieszka Talaga

Dodano w dziale Aktualności 144 dni temu