Dożynki gminne 2012 w Tarnawie Dolnej – 10 lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Tarnawie Dolnej

W sobotę 25 sierpnia w Gminie Zembrzyce odbywały się uroczystości dożynkowe połączone z jubileuszem 10 lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Tarnawie Dolnej.

Z tej okazji do Tarnawy Dolej przybył pan Tadeusz Gancarz – Starosta Powiatu Suskiego, Profesor UJ Tadeusz Paleczny, Pan Eugeniusz Stypuła– Wójt Gminy Zembrzyce, Pan Łukasz Palarski – Przewodniczący Rady Gminy Zembrzyce, Radni Gminy Zembrzyce, Sołtysi, Pani Ewa Dębińska – Dyrektor ZS w Tarnawie Dolnej.

Po raz pierwszy uroczystość uświetnili swoją obecnością w regionalnych strojach przedstawiciele stowarzyszenia Zbójników Spod Babiej Góry.

Świętowanie rozpoczął przemarsz barwnego korowodu od budynku szkoły w Tarnawie Dolnej na stadion LKS ”Tarnawianka”, który prowadziła orkiestra –

1 Stowarzyszenie Muzyczne w Śleszowicach.

Koła gospodyń wiejskich – koło „Redz” z Tarnawy Górnej, koło z Tarnawy Dolnej i Gaździny z Marcówki prezentowały pięknie uplecione barwne wieńce dożynkowe.

Uroczystą Mszę Świętą na stadionie odprawili: Ksiądz Proboszcz Parafii w Tarnawie Dolnej  ks. Zbigniew Piwowar i Ksiądz Janusz Jastera.

Po Mszy Pan Eugeniusz Stypuła – Wójt Gminy wygłosił okazjonalne przemówienie związane z dożynkami i jubileuszem 10 lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Tarnawie Dolnej:

„ .(..)Dożynki to święto radości i dumy z efektów naszej pracy i podejmowanych stale  wysiłków, które mają zapewnić dla nas codzienny chleb na stole. Czasy się zmieniają, coraz mniej wśród nas rolników, ale wszyscy trudzimy się by w inny sposób zapewnić dostatek w naszych domach. Dzisiejsze święto podkreśla wartość ludzkiej pracy i wysiłku każdego człowieka. Z tej okazji życzę wszystkim, by było gdzie pracować i by efekty tej pracy przynosiły nam satysfakcję. Cieszę się bardzo za liczne przybycie mieszkańców i gości, bo wspólne świętowanie jest nam wszystkim potrzebne.

Tradycyjnie w Gminie Zembrzyce dożynki odbywają się w Tarnawie Dolnej, a to za sprawą tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich, które w tym roku obchodzi dziesięciolecie.

Powstało w 2002 roku. Pierwsze spotkanie Koła odbyło się 8 marca 2002 r.  z okazji Dnia Kobiet.

Przewodniczącą Koła jest Pani Maria Pawlata, koło liczy 15 członkiń. Przez te dziesięć lat Koło brało udział i włączało się w organizację wielu imprez okolicznościowych, wielokrotnie reprezentowało i promowało Gminę Zembrzyce uczestnicząc w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Na swoim koncie ma wiele wyróżnień, nagród i dyplomów za zdobywanie czołowych miejsc w przeglądach i konkursach m.in.:

- Nagrodę za Wyróżnienie w  Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego w  2005r. w Stryszawie,

- Nagrodę specjalną za artystycznie wykonany wieniec w Konkursie Wieńca Dożynkowego Powiatu Suskiego w 2006r. w Zawoi ,

- 1 miejsce w kategorii ,, Potrawy Wielkanocne” w  III Powiatowym Konkursie Potraw i Palm Wielkanocnych w 2007r. w Budzowie,

- 1 miejsce w kategorii Wieniec Współczesny w VI Konkursie Wieńca Dożynkowego Powiatu suskiego w 2007r. w Makowie Podhalańskim,

- 1 miejsce w Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego w 2008 r. w Tarnawie Dolnej

- 2 miejsce w Powiatowym Konkursie Potraw i Palm Wielkanocnych 2011r. w Bieńkówce.

Gratuluję Paniom z koła w Tarnawie Dolnej jubileuszu 10 lecia i życzę dalszych sukcesów w działalności na rzecz podtrzymywania naszej tradycji, kultywowania obrzędów i integrowania lokalnej społeczności.

W tym roku w organizację uroczystości dożynkowych włączył się coraz aktywniej działający Klub Sportowy „Tarnawianka”. To za sprawą klubu uroczystość dożynkowa w tym roku przerodzi się w dwudniowy festyn dożynkowy. W imieniu całej społeczności gminnej dziękuję im i wszystkim, którzy angażują swój czas i siły w pracę społeczną dla dobra wspólnego.”

 

 

 

 

 

Dodano w dziale Kultura , Ogólne 3160 dni temu