„DROGA DO WOLNOŚCI” 11 listopada 1918 r.

Dnia 11.11.2017r. msza święta w kościele parafialnym w Zembrzycach, patriotyczne kazanie Ks. Proboszcza Jana Kapusty, przypinanie kotylionów, rozdawanie chorągiewek przez młodzież rozpoczęły uroczyste obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a później odbyła się akademia, która miała przede wszystkim przypomnieć walkę i determinację Polaków, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11.11.1918r. Zobrazowano sytuacje polityczną kraju, ukazano ducha walki narodu polskiego. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki, ich uzupełnieniem były utwory muzyczne, począwszy od pieśni patriotycznych „Rozkwitały pąki”, „Wojenko, wojenko”, „Marsz I Brygady”, wykonane przez chór szkolny oraz wiele innych pieśni patriotycznych zagranych przez Orkiestrę Dętą „Rytm” pod batutą Pana Kazimierza Gromady i odśpiewanych przez Koło Gospodyń „Mioduszyna” pod przewodnictwem Pani Barbary Cyganik. Centralnym punktem uroczystości był apel pamięci odczytany przez ucznia klasy III gimnazjum Dawida Smolika. Następnie Wójt Gminy Zembrzyce Łukasz Palarski, Radni Powiatu Suskiego: Joanna Stypuła i Piotr Talaga, Panie z Koła Gospodyń Mioduszyna oraz uczniowie z Zespołu Szkół w Zembrzycach złożyli hołd poległym w postaci wiązanek i zapalenia zniczy przed pomnikiem na rynku zembrzyckim.
Artyści i organizatorzy tej uroczystości zebrali zasłużone brawa i gratulacje od publiczności i zaproszonych gości. Wszystkim uczestnikom należą się podziękowania. Dla nas wszystkich dzień ten jest lekcją patriotyzmu i historii, a uczestnictwo w obchodach jest wyrazem pamięci dla tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.
Ogromne podziękowania należą się przede wszystkim młodzieży, prowadzącemu Mikołajowi Hrapkowiczowi uczniowi klasy III gimnazjum, pocztowi sztandarowemu uczniom Mariuszowi Bączkowi, Patrykowi Wróblowi, Szymonowi Kalińskiemu i ich opiekunom: Elżbiecie Kiepurze, Ewie Porębskiej, Edwardowi Stopie, Magdalenie Żmudce oraz za wsparcie w organizacji Dyrektor Elżbiecie Fidelus. Dziękujemy wszystkim za udział i współpracę!

                                                                                                                         

                                                                                           ZSZ

Dodano w dziale Aktualności 338 dni temu