Rozstrzygnięty został gminny konkurs „ Na najpiękniejszy ogród przydomowy oraz na najpiękniejsze obejście w gospodarstwie rolnym”.

Tytuł „Najpiękniejszy ogród przydomowy gminy Zembrzyce” otrzymał w 2015 r. ogród Pani Barbary Sobaniak, mieszkanki Tarnawy Dolnej.

Osłonięty od drogi pięknymi tujami „Smaragd” skrywa przed przechodniami swoje uroki. Jest to wymarzone miejsce wypoczynku i rekreacji wśród wielobarwnych rabat kwiatów i krzewów. W ogrodzie znajduje się altana i huśtawka, które zatopione w tym pięknym krajobrazie zachęcają do odpoczynku i relaksu. Na uwagę zasługuje również bardzo dobrze utrzymany o dużej powierzchni trawnik. Ogród wyróżnia się on dużą estetyką. Poszczególne elementy ogrodu tworzą ze sobą spójną całość i wręcz zapraszają do spędzania tutaj czasu. Widać tutaj ogrom pracy włożony przez Panią Barbarę, gdyż cała przestrzeń wokół domu jest starannie zagospodarowana, wszystko jest starannie utrzymanie, przystrzyżone i  wypielęgnowane.

Przyznano również dwa wyróżnienia dla  ogrodu Pani Haliny Piątek, mieszkanki Śleszowic i ogrodu Pani Teresy Elżbieciak, mieszkanki Tarnawy Górnej.

Ogród Pani Haliny Piątek wyróżnia się dużą ilością roślin kwitnących. Wielobarwne kompozycje składające się z krzewów, kwiatów i bylin zapewniają, że ogród jest piękny cały sezon. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj bardzo duża ilość wielobarwnych różaneczników i wielkie pnące róże.  Ogród ten jest malowniczo wkomponowany pomiędzy budynkami mieszkalnymi i drzewami owocowymi.

Ogród Pani Teresy Elżbieciak urządzony jest na skarpie, dzięki czemu pięknie się prezentuje. Ogród zaprojektowano z dużą pomysłowością doskonale łącząc rośliny z elementami architektury. Ogród ten jest pełen różnorodnych bylin, traw i krzewów ozdobnych. Zachwycają ciekawe ekspozycje kwiatowe. Jako elementy architektury ogrodowej zostały tutaj wykorzystane nietypowe, wydawałoby się bezużyteczne sprzęty domowe takie jak: pralka „Frania”, która teraz jest piękną różową panienką z parasolką, czy stara makutra, w której urosły kwiatki.

Widać tutaj wielką ilość pracy i pomysłowości jaką Pani Elżbieta włożyła w tworzeniu poszczególnych elementów tego ogrodu.

I miejsce w kategorii „Obejście w gospodarstwie rolnym” przyznano Panu Stanisławowi Sala z Marcówki.

Miejsce, które stworzył Pan Stanisław Sala zasługuje na szczególną uwagę, gdyż widać tutaj niesamowitą pasję i zamiłowanie do kultury ludowej. „Bacówka u Harnasia”, bo tak nazywa się to obejście składa się z dwóch starych budynków, w które Pan Stanisław własnoręcznie tchnął drugie życie. Będąc tutaj mamy wrażenie, jakbyśmy się przenieśli do czasów sprzed stu lat. Zabudowania umiejscowione są na malowniczej polanie, gdzie znajduje się zagroda z owcami i kozami, jak również szałas z ogniskiem, gdzie warzone są oscypki. Gospodarstwo usytuowane jest na zboczu wzniesienia, a jego oprawę stanowi las, drzewa owocowe i donice z kwiatami.

 

Dodano w dziale Aktualności , Kultura 2131 dni temu